Українська промисловість: прогнози негативні

Підсумки роботи промисловості у 2022 р., опубліковані Держстатом наприкінці березня, відображають масштаби збитків, завданих війною росії проти України. На поточний рік прогнози залишаються негативними: до ризиків, що вже є, додаються нові.

Третина в мінус

Промвиробництво у 2022 р. показало зниження на 36,9% (у фізичних обсягах) до передвоєнного року. Це майже збігається з обвалом економіки загалом: за попередніми оцінками Мінекономіки, падіння валового внутрішнього продукту України за 2022 рік становить 30,4%.

Звичайно, могло бути ще гірше. Але від цього не легше. У грошах падіння виявилося не таким глибоким через інфляцію.

 Серед найбільш постраждалих галузей промисловості – металургія, друге за величиною джерело експортних доходів країни (після агросектору). Тут зафіксовано скорочення обсягів виробництва одразу на 62,5%.

Пов'язана з металургією залізорудна промисловість також у лідерах за темпами падіння. Якщо загалом з видобувної промисловості зниження 30,1%, то з залізорудної – на 61,7%, тобто, приблизно у 3 рази.

Основні причини відомі. Це повна руйнація металургійних комбінатів Ілліча та " Азовсталь " під час штурму Маріуполя рашистами навесні 2022 р. Плюс грудневий ракетний обстріл найбільшого в Україні меткомбінату " АрселорМіттал Кривий Ріг" (АМКР), який змушений зупинити виробництво.

Надовго припиняти роботу всім металургам доводилося і з іншої причини, яка безпосередньо пов'язана з рашистським ракетним терором. Це осінньо-зимові атаки на електростанції та магістральні лінії електропередач, наслідком яких стала гостра нестача електроенергії (е/е) в об'єднаній енергосистемі країни.

Кабмін дозволив промпідприємствам безпосередньо закуповувати е/е в Євросоюзі та заборонив відключати імпортерів від енергопостачання. Але це було зроблено на початку січня ц.р. , на показниках роботи у 2022 р. вимушені простої встигли позначитися повною мірою.

Третьою головною причиною падіння промвиробництва (як у металургії, так і промисловості в цілому) стала блокада рашистами українських морських портів, через які йшов основний експортний вантажопотік.

Вирішити цю проблему вдалося лише частково: через обмежену пропускну спроможність залізничних маршрутів і дунайських портів, що залишилися поза блокадою (по суті, річкових, а не морських).

Аналогічна ситуація у хімічній промисловості. Випуск мінеральних добрив у країні впав на 78,3%, до 1,13 млн. т., майже в 5 разів. Тут також зіграли роль портова блокада, дефіцит е/е. Плюс втрата сєверодонецького об'єднання "Азот", захопленого окупантами наприкінці червня 2022 р.

Але якщо черкаський "Азот" та " Рівнеазот ", що входять до Group DF Д.Фірташа , працювали відносно стабільно (нехай і з меншим завантаженням), то " ДніпроАзот ", що належить групі "Приват" І.Коломойського, простоював значну частину часу.

А, формально державний, Одеський припортовий завод не працював взагалі. І не лише через загрозу ракетних атак. Це держпідприємство, великого виробника мінеральних добрив, ще за В.Януковича занурили у каламутні давальницькі схеми, позбавивши можливості закуповувати газ (сировину для випуску добрив) безпосередньо у держкомпанії НАК "Нафтогаз України". З того часу в країні змінювалися президенти, а разом з ними і бенефіціари схем. Але самі схеми нікуди не поділися. Як результат – катастрофічне падіння обсягів виробництва на ОПЗ та вимушені простої ще задовго до повномасштабної війни.

На тлі хіміків та металургів підсумки роботи цементної промисловості виглядають більш привабливо: тут падіння виробництва "всього" на 51%, до 5,4 млн т. Особливість цієї галузі в тому, що вона не є експортно-орієнтованою, на відміну від металургії та хімпрому .

Відповідно, портова блокада на роботі цементних заводів ніяк не далася взнаки. Проте зрозуміло: в умовах повномасштабної війни попит на цемент усередині країни різко впав.

За даними Держстату, у 2022 р. обсяг будівельних робіт у грошах знизився на 55,9%, до 113,83 млрд грн. І ще треба врахувати високу інфляцію, тобто. різке подорожчання будматеріалів та вартості самих робіт.

Якщо ж вимірювати обсяги будівництва у фізичних величинах (наприклад, у квадратних метрах площі збудованих та зданих в експлуатацію будинків та будівель) – вийде скорочення більш ніж на 70%.

Це означає, що цементу будівельникам знадобилося приблизно у 3 рази менше, ніж роком раніше. У ситуації цементників дуже виручили експортні контракти. За підсумками 2022 р. експорт цементу скоротився лише на 3,7%, за даними асоціації " Укрцемент " - до 935 тис. т. Як зазначалося вище, цемент морем на балкерах ніхто не возить, основним видом транспорту є спеціалізовані залізничні вагони. Звідси й майже довоєнні експортні показники.

Нові дзвінки

Портова блокада продовжується, наростити пропускну спроможність існуючих транспортних маршрутів не вдасться. Принаймні у 2023 р. цей фактор залишається і він не дозволить перейти до зростання промвиробництва.

Ракетні атаки на енергооб'єкти України припинилися – принаймні до осені. Дефіциту е/е зараз немає. Відповідно, немає обмежень для випуску промпродукції . Але постала інша проблема, пов'язана з продовженням повномасштабної війни.

Вперше про неї привселюдно заговорили металурги. Хоча насправді вона є актуальною і для цементної, і для хімічної, і для інших галузей. Це гостра нестача персоналу, спричинена мобілізацією.

Найбільш відчутно це позначилося на АМКР. Там із 19 тис. працівників на фронт забрали близько 2,5 тис., тобто. 13,2% від усього колективу. У групі "Метінвест", що включає комбінати "Каметсталь" та "Запоріжсталь", мобілізовано понад 7 тис. співробітників з 87 тис., майже 10%.

"Зараз нам не вистачає людей для повноцінного виробництва продукції в обсягах, в яких ми можемо виробляти. А мобілізація триває, тому це для нас ще один виклик", - наголошував генеральний директор "Метінвесту" Ю.Риженков у лютневому інтерв'ю для ЗМІ .

"Деякі мобілізовані працівники є носіями унікальних знань і для їх заміщення важко знайти кандидатів навіть усередині компанії. У цих випадках ми організовуємо для працівників навчання на базі Центру технічної експертизи щодо підвищення кваліфікації або оволодіння новими навичками, необхідними для виконання тих чи інших робіт", - коментують ситуацію в залізорудній компанії Ferrexpo , що включає Полтавський та Єристівський гірничо-збагачувальні комбінати. Там уточнюють, що процес такого навчання може тривати до року.

На Побузькому феронікелевому комбінаті з 1,5 тис. працівників уже мобілізовано близько 180. Також трохи більше ніж 10%. " На наш виробничий процес мобілізація не вплинула, тому що основне виробництво зупинено. Але зараз, коли з'явилися стабільні поставки е/е та можливість виконувати ремонти та підготовку до перезапуску, ми не можемо скомплектувати необхідну кількість бригад", - наголошував генеральний директор ПФК  Денис Шевченко у березні поточного року.

Важливе уточнення. Чинними законами передбачено, що на стратегічно значимих для економіки підприємствах можна мобілізувати не більше 50% персоналу. Тобто, поки що до цього рівня ще далеко. Але, як випливає із коментарів керівників компаній, серйозні проблеми є вже зараз.

Війна триває, мобілізація теж – отже, кадровий дефіцит у промисловості лише наростатиме. А з ним і подальше падіння обсягів промвиробництва (нехай і не таке стрімке, як у перший військовий рік).

З цією проблемою стикаються як промислові гіганти, а й невеликі підприємства. "На підприємстві масштабу Heavy Metal (Миколаївська обл., займається прокату з полімерним покриттям) працює по 1-2 особи, які відповідають за фарбування, маляри. Якщо 2 з них забрати, то підприємство зупиниться", - пояснює генеральний директор компанії Metipol Денис Рисухін .

Непрямо, але підтверджує негативний прогноз для промисловості на п.р. заява голови правління НАК "Нафтогаз України" А.Чернишова , зроблена 16 березня на зустрічі з директором секретаріату Енергетичного Співтовариства ЄС Артуром Лорковським .

За словами А. Чернишова , наступний опалювальний сезон НАК сподівається вперше в історії незалежної України провести без імпорту газу. Це можливо лише за однієї умови. Якщо великі промпідприємства будуть стояти.

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Світ
22.04.2025
08:29

Альтернативи американській зброї, неонацистські союзники Путіна і авторитарний Зеленський. Західні медіа про Україну

“Наразі Patriot залишаються незамінними для протиповітряної оборони Європи. Пройдуть роки, перш ніж у неї з’явиться власний захисний щит із системою SAMP/T”
Країна
21.04.2025
12:03

«Хочу багато грошей, щоб викупити Росію і закінчити війну». Про це зараз мріють наші діти…»

Є в мене таке гасло: Навіть якщо ти знаєш, що завтра кінець Світу  -  обов'язково саджай  сьогодні дерево.
Донбас
20.04.2025
18:31

І все кругом «бесхозное» і все кругом моє: Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня у ЗМІ окупованого Донбасу розповідали, як правильно поділити вкрадене українське майно, і переконували місцевих мешканців, що щойно найласіші шматочки стануть «федеральною» власністю, їхнє життя остаточно налагодиться......
Всі статті